12.10.2016

Съобщение

ОТНОСНО РЕГИСТРАЦИЯ НА ЗАСТЪПНИЦИ И ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ПАРТИИТЕ, КОАЛИЦИИТЕ И ИНИЦИАТИВНИТЕ КОМИТЕТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТ ПЕРНИК

 

Регистрация на застъпници и заместващи застъпници - Решение № 3493-ПВР от 15.09.2016 г. на ЦИК.

Кандидатите от кандидатските листи на партиите, коалициите и инициативните комитети могат да имат застъпници, които ги подпомагат и представляват техните интереси пред държавните и местните органи, обществените организации и избирателните комисии.

Застъпник може да бъде лице, което е навършило е 18 години, не е поставено под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода и не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер.

Едно лице може да бъде застъпник само на една кандидатска листа.   Една кандидатска листа може да бъде представлявана само от един застъпник в една избирателна секция в изборния ден. В изборния ден застъпниците не са обвързани с конкретна избирателна секция.

Общият брой на застъпниците на кандидати от всяка кандидатска листа на партия, коалиция или инициативен комитет не може да надвишава броя на избирателните секции в район 14 – Пернишки.

Общият брой на заместващите застъпници на всяка кандидатска листа на партия, коалиция и инициативен комитет може да бъде до една трета от броя на избирателните секции в район 14 – Пернишки.

Заявленията за регистрация се предават на РИК Перник на хартиен носител в един екземпляр (заедно с всички изискуеми документи) и на технически носител в excel формат до 03 ноември 2016 г. включително. Застъпниците се регистрират с решение на РИК Перник до изборния ден.

При произвеждане на втори тур за избор на президент и вицепрезидент на републиката, регистрираните за първия тур застъпници на кандидатските листи участващи във втори тур, запазват статута. Между двата тура могат да се регистрират нови застъпници на кандидатите участващи във втория тур.

 

Упълномощени представители - Решение № 3718-ПВР/НР от 04.10.2016, изм. и доп. с Решение № 3769-ПВР/НР/11.10.2016г. на ЦИК
 

Представителите на партиите, коалициите и инициативните комитети се упълномощават по реда на Решение № 3718-ПВР/НР от 04.10.2016 г. на ЦИК.

Списъците на упълномощените представители се предават на РИК на хартиен носител в един екземпляр и на технически носител в excel формат до 04.11.2016 г., включително и се публикуват на интернет страницата на комисията.

При произвеждане на втори тур за избор на президент и вицепрезидент на републиката, упълномощените за първия тур представители на кандидатите за президент и вицепрезидент на републиката, участващи във втория тур, запазват статута си. Между двата тура могат да се упълномощават и нови представители на партии, коалиции от партии и инициативни комитети, чиито кандидати участват във втория тур.

 

 

28.09.2016

Съобщение

информационен лист

 

национален Референдум – 2016 г.

 

На 6 ноември 2016 г. ще се проведе национален референдум, на който гражданите на Република България могат да гласуват с "Да" или с "Не" в отговор на следните въпроси:

 
 

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?

3. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

 

 

 МОТИВИ:

Референдумът е форма на пряка демокрация, чрез която българският народ като суверен се произнася по въпроси с национално значение, поставени в дневния ред на обществото. Настоящият референдум поставя на вниманието на българските граждани три въпроса, свързани с промени в правила, засягащи обществено значими теми.

Мотивът за провеждане на референдум за въвеждането на мажоритарната избирателна система с абсолютно мнозинство, в два тура предполага реална възможност за оценка на качествата и достойнствата на кандидатите и за избор на личности. Избраният кандидат би могъл да придобие по-голяма представителност, защото над 50% от избирателите, гласували в съответния едномандатен избирателен район, ще стоят зад неговото избиране. Очакването е това да мотивира ангажираност на всеки народен представител към неговите избиратели и регионалните актуални проблеми и особености.

Въвеждането на задължителното гласуване е следващият въпрос от референдума. Мотивът е, че по-големият брой избиратели, упражняващи конституционното си право на глас, ще засили демократичната легитимност на референдумите и изборните резултати, а оттам и авторитета на решенията и институциите. Задължителното гласуване би могло да бъде едно от ефективните средства за неутрализиране, намаляване и елиминиране на негативните и порочни практики на корпоративния, контролирания, манипулирания и купения вот.

Третият въпрос се отнася до намаляването на годишната държавна субсидия на един лев за един получен глас. В резултат на намаляването на държавните субсидии за партиите се дава възможност да бъдат спестени бюджетни ресурси, които впоследствие биха могли да бъдат насочени към други сфери, като здравеопазване, образование1 както и за решаването на други социални въпроси.

 

 

 

ВРЕМЕ, МЯСТО И РЕД ЗА ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА РЕФЕРЕНДУМА:

 

Време и място за произвеждане на референдума:

 

  • Референдумът ще се проведе 6 ноември 2016 г. (неделя) заедно с изборите за президент и вицепрезидент на Република България.
  • Денят за гласуване в страната започва в 7,00 ч. и приключва в 20,00 ч., а извън страната започва в 7,00 ч. местно време и приключва в 20,00 ч. местно време.
  • Когато в 20,00 ч. пред помещението за гласуване има негласували гласоподаватели, председателят и секретарят на секционната избирателна комисия установяват техния брой и самоличност. Негласувалите гласоподаватели предават документите си за самоличност на комисията и се допускат до гласуване след 20,00 ч., но не по-късно от 21,00 ч.
  • Гласуването се провежда в избирателните секции, в които ще се гласува за президент и вицепрезидент на Република България.

Ред за произвеждане на референдума:

 

  • Право да гласуват на национален референдум имат гражданите на Република България с избирателни права, които имат постоянен адрес на територията на страната към деня на насрочване на референдума – 8 август 2016 г.
  • Гласуването се провежда по актуализирани списъци от изборите за народни представители.
  • Гласуването се извършва с бяла бюлетина. Бюлетината за произвеждане на референдума съдържа трите въпроса и възможните отговори – "Да" и "Не", изписани с еднакъв шрифт срещу всеки един от въпросите.
  • Гласоподавателят не е длъжен да отговори на всички въпроси, включени в бюлетината за референдума.
  • Всеки гласоподавател гласува, като върху бюлетината отбелязва със знак "Х" или "V" избрания от него отговор "Да" или "Не" за съответния въпрос.
  • Вотът с "Да" означава, че гласуващият подкрепя предложението, съдържащо се във въпроса.
  • Вотът с „Не“ означава, че гласуващият не подкрепя предложението, съдържащо се във въпроса.
  • Всеки гласоподавател гласува, като поставя в плик бюлетината, на която е зачертан избраният от него отговор "Да" или "Не", излиза от кабината и пуска плика в избирателната кутия.
27.09.2016

Съобщение

                                   РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА РИК КАТО ОТГОВОРНИЦИ :

 

  •  ЗА ОБЩИНА ПЕРНИК - НАДЯ БОЯНОВА /0898 597 446; 0888 355 105 / ГАЛИНА НИКОДИМОВА /0889 292 916/ ВАЛЕНТИНА  СТРАХИЛОВА  /0898 706 344/ РУМЯНА ПЕТРОВА /0898 278 529/, ЗОЯ ПЕТРОВА /0898 441 229/, ДОНКА ВАТАШКА /0878 556 530/
  •  ЗА ОБЩИНА РАДОМИР - СВЕТЛАНА ПЕТКОВА /0889 676 762/, ВЕНЕЛИН ИВАНОВ /0878 838 526/
  •  ЗА ОБЩИНА БРЕЗНИК - ХРИСТИАН ДАСКАЛОВ /0886 141 489/ , ЯВОР ДАВИДКОВ /0896 575 822/
  •  ЗА ОБЩИНА ТРЪН- АДЕЛИНА СТОЯНОВА /0878 992 810/
  •  ЗА ОБЩИНА ЗЕМЕН- СТАНКА РУДАРСКА /0888 790 073/
  •  ЗА ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ - ВИОЛИНА ВАНКОВА /0877 411 064/
27.09.2016

Съобщение

                           Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към Министерство на регионалното развитие и благоустройството осигурява справка за номера на избирателната секция и мястото на гласуване за избори за президент и вицепрезидент на републиката и национален референдум на 06.11.2016 г. за всички български граждани.

                           Всички избиратели могат да проверят адреса на избирателната си секция по следните начини:

  • През Интернет на адрес http://www.grao.bg/elections/
  • Чрез SMS 
  • Изпраща се SMS на номер 18429. Номерът 18429 е единен и за трите мобилни оператора (МТел, Теленор и Виваком). Цената на SMS e 25 стотинки без ДДС. В текста на SMS се изписват единствено десетте цифри на ЕГН. Системата връща SMS с номера и адреса на избирателната секция за избори за президент и вицепрезидент на републиката и национален референдум за въведения ЕГН.
  • Чрез стационарен или мобилен телефон  
  • Избира се 0800 1 4726 ("0800 1 GRAO"). Тел. 0800 1 4726 е безплатен за цялата страна.
27.09.2016

Съобщение

На основание чл. 37, ал. 2 от Изборния кодекс, избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение и желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, но не са подали заявление в срока по чл. 37, ал. 1 от ИК, може да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако заявят това и при условие че на територията на населеното място е назначена подвижна СИК в срок до 31.10.2016г.

27.09.2016

Съобщение

 На основание чл. 36, ал. 4 от Изборния кодекс, избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес. След вписване на избирател в избирателния списък по настоящ адрес не може да му се издава удостоверение за гласуване на друго място. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник в срок до 22.10.2016 г. до 17.00 ч.

27.09.2016

Съобщение

На основание чл. 37, ал. 1 от Изборния кодекс, избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, но желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, заявяват желанието си в писмена форма чрез заявление по образец, подписано саморъчно или чрез електронно заявление през интернет до съответната община по постоянен или по настоящ адрес / когато е направено искане за гласуване по настоящ адрес/ в срак до 22.10.2016г.

26.09.2016

Съобщение

До 7 октомври 2016 г. електронните медии (с изключение на БНТ и БНР и техните регионални центрове) изпращат на Сметната палата, на ЦИК (за електронна медия с национален обхват) и на РИК (за електронна медия с регионален обхват) условията, реда и тарифите за предоставяне на време за отразяване на предизборна кампания, както и условията, реда и тарифите за предоставяне на време за отразяване на информационно-разяснителната кампания по въпросите на националния референдум.

22.09.2016

Съобщение

                          РИК- ПЕРНИК уведомява избирателните, че с Решение № 3563 -ПВР/НР / 21.09.2016г. Централната избирателна комисия  се  е произнесла относно гласуване на избиратели/гласоподаватели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването в изборите за президент и вицепрезидент на републиката и за национален референдум на 6 ноември 2016 г, във следния смисъл :

РЕШЕНИЕ № 3563-ПВР/НР София, 21.09.2016

ОТНОСНО: гласуване на избиратели/гласоподаватели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването в изборите за президент и вицепрезидент на републиката и за национален референдум на 6 ноември 2016 г.

На основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 10, чл. 234, чл. 235 и чл. 236 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

 

                                                                                  Р Е Ш И:

 

  1. Когато в сграда с повече от един етаж има секции и на горни етажи, районните избирателни комисии с решение определят секция на първия етаж (партер), която е с най-малък брой избиратели/гласоподаватели по избирателен списък за изборите за президент и вицепрезидент на републиката и национален референдум, за гласуване на избиратели/гласоподаватели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването.
  2. Пред секция по т. 1 се поставят табела (Приложение № 1) и други обозначителни знаци с минимални размери 20/30 см, на които се отбелязва и допълнителното й предназначение.

Табела и обозначителни знаци с размери 50/30 см се поставят и на входа на сградата, така че да насочват избирателите/гласоподавателите с увредeно зрение или със затруднения в придвижването към избирателната секция по т. 1.

  1. Избирател/гласоподавател с увредeно зрение или със затруднения в придвижването може да гласува и в избрана от него подходяща секция.
  2. Избирател/гласоподавател с увредeно зрение или със затруднения в придвижването, избрал да гласува в секция по т. 1 или т. 3, удостоверява пред СИК самоличността си с документ за самоличност. Секционната избирателна комисия вписва всички данни на избирателя/гласоподавателя в допълнителната страница на избирателните списъци, след като представи декларация по образец, че не е гласувал и няма да гласува на друго място (Приложение № 16-ПВР/НР от изборните книжа). Декларацията се прилага към избирателните списъци по ред, определен в нарочно решение на ЦИК.
  3. Когато избирателят/гласоподавателят е с увредeно зрение, с увреден слух или с друго увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуването, председателят на комисията може да разреши гласуването да се извърши с помощта на придружител, посочен от избирателя/гласоподавателя. При оспорване на решението на председателя от член на комисията спорът се решава окончателно от секционната избирателна комисия.
  4. Имената и единният граждански номер на придружителя се вписват в графа „Забележки“ на избирателните списъци срещу името на избирателя/гласоподавателя от член на комисията. Данните на придружителя се вписват и в списъка за допълнително вписване на придружителите (Приложение № 71-ПВР/НР от изборните книжа), след което придружителят се подписва. Този списък се подписва и от председателя и секретаря.
  5. Когато увреждането не позволява на избирателя/гласоподавателя да се подпише, в полето за подпис член на комисията отбелязва „гласувал“ и се подписва. Това обстоятелство се отбелязва в графата „Забележки“ и в протокола на секционната избирателна комисия.
  6. За избирател/гласоподавател, който се придвижва с придружител, но може сам да извърши необходимите действия при гласуването, придружителят се допуска само до кабината за гласуване, след което излиза, докато избирателят/гласоподавателят гласува.
  7. Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.
  8. Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели/гласоподаватели.
  9. Член на секционна избирателна комисия, представител на партия, коалиция или инициативния комитет, застъпник или наблюдател не може да бъде придружител.
  10. Секционните избирателни комисии съдействат за подреждане на изборното помещение и поставяне на кабини за гласуване и прегради за гласуване с машини така, че да се осигури достъп до гласуване на лица с увредeно зрение или със затруднения в придвижването.
  11. Районните избирателни комисии следят за осигуряване на условия за глaсуване на избиратели/гласоподаватели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването, като за целта взаимодействат с областните и общинските администрации.
  12. Не по-късно от 27 октомври 2016 г. общинските администрации уведомяват районните избирателни комисии за предприетите от тях мерки, позволяващи на избиратели/гласоподаватели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването да се придвижват и да гласуват в изборния ден.
  13. Не по-късно от 29 октомври 2016 г. (7 дни преди изборния ден) районната избирателна комисия оповестява по подходящ начин чрез средствата за масова информация:б) телефони и адреси на организации, общински предприятия и други, на които могат да се правят заявки за помощ в изборния ден;
  14. в) от коя дата и в кои часове се приемат заявките.
  15. а) къде се намират избирателните секции, определени за гласуване на лица с увредeно зрение или със затруднения в придвижването;
  16. Районните избирателни комисии съвместно с кметовете на общини и кметовете на кметства определят мерките за осигуряване на достъпно място за паркиране на автомобилите на избиратели/гласоподаватели с увреждания до сградите по т. 1; за изграждане на тротоари и стълбищни рампи с наклон не повече от 5% (1:20), с двустранни бариери, предпазващи от изпадане (Приложение №2); за изграждане на временни рампи от твърд материал; за поставяне на кабини за гласуване и прегради за гласуване с машини, ако е предвидено такова гласуване, в секцията по т. 1 с размери не по-малко от 210/170 см, с вход не по-тесен от 90 см и плот не по-висок от 85 см.

 

19.09.2016

Съобщение

                           Днес 19.09.2016г. поради прекъсване на електрическото захранване в сградата на Областна Администрация -Перник се  проведе заседание на РИК Перник, без възможност за  видео излъчване.   

18.09.2016

РАБОТНО ВРЕМЕ

РАЙОННАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ - ПЕРНИК  СЕ ПОМЕЩАВА В СГРАДАТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ-ПЕРНИК, АДРЕС: ГР. ПЕРНИК, ПЛОЩАД "СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ" - 1Б, ПАРТЕРЕН ЕТАЖ, ЗАЛА "ЕРМА"

РАБОТНО ВРЕМЕ - ВСЕКИ ДЕН ОТ 09.00 ДО 17.00 ЧАСА.

Календар

  • ПонВтСрЧетПетСъбНед
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930 

Решения

  • № 431-ПВР/НР / 13.11.2016

    относно: жалба подадена от Даниел Евлогиев – наблюдател - упълномощен представител на Институт за социална интеграция

  • № 430-ПВР/НР / 13.11.2016

    относно: жалба подадена от Даниел Евлогиев – наблюдател - упълномощен представител на Институт за социална интеграция

  • № 429-ПВР/НР / 13.11.2016

    относно: жалба подадена от Даниел Евлогиев – наблюдател - упълномощен представител на Институт за социална интеграция

всички решения